Hey.

Naujienos

2013-09-18 11:09:47

Meningitas – ar visada grėsminga?

                     

Meningitas – tai infekcinis nervų sistemos susirgimas, labiausiai pažeidžiantis minkštuosius smegenų dangalus ir sąlygojantis jų uždegimą bei smegenų skysčio infekcinius ir uždegiminius pakitimus.

Meningitą gali sukelti įvairūs mikroorganizmai:
1) bakterijos (bakterinis meningitas): dažniausiai meningokokas, pneumokokas, tuberkuliozės mikobakterijos;
2) virusai (virusinis meningitas): enterovirusai, erkės (Lietuvoje Ixodes ricinus rūšies) yra šio viruso rezervuaras ir pernešėjas), pūslelinės (Herpes), tymų, epideminio parotito (kiaulytės) ir kiti;
3) grybeliai – jie palyginus retai būna meningito priežastimi, todėl pavojingi tik menko atsparumo asmenims;
4) riketsijos ir kiti reti infekciniai veiksniai.

Dažniausiai pasitaiko virusų ir bakterijų sukelti meningitai. Kai kuriems sukėlėjams būdingas sezoniškumas, pvz. enterovirusų sukeltos ligos dažnesnės vasarą ir rudenį. Visais meningitų atvejais ligos diagnozė pagrindžiama klinikiniais ir laboratoriniais tyrimais.

BAKTERINIS MENINGITAS

Kas yra meningokokinė infekcija (bakterinis meningitas)?
Meningokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas). Ši infekcija paplitusi visame pasaulyje, ypač Afrikoje, neretai sukelia protrūkius. Susirgimai dažnesni šaltuoju sezonu: rudens –žiemos–pavasario mėnesiais.

Kaip užsikrečiama meningokokine infekcija (bakteriniu meningitu)?

Užsikrečiama nuo sergančio asmens su įkvepiamu oru, į kurį sukėlėjai patenka kosint, čiaudint arba per burną (su maistu, per neplautas rankas).

Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniau ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus ir paaugliai. Pavojus susirgti yra ir kitiems,  sergantiems virusinėmis respiracinėmis infekcijomis, nusilpus imunitetui, atsiradus stresui ir kt. Be to labai svarbu ir cirkuliuojantis sukėlėjo tipas.

Pirmieji meningokokinės infekcijos (bakterinio meningito) simptomai:

Visais atvejais ligos pradžioje pakyla temperatūra 38–40° C, atsiranda galvos skausmas, bendras negalavimas, galimas raumenų skausmas, kaklo raumenų rigidiškumas (stingimas, atsiradęs dėl raumenų įtempimo), pykinimas ar/ir vėmimas, mieguistumas. Kiek vėliau atsiranda šviesos baimė, padidėjęs dirglumas (erzina šviesa, garsas, prisilietimas), kaklo raumenų įtempimas, sumišimas, sunkiais atvejais traukuliai, gilus slopinimas (koma).

Kūdikis gali būti irzlus ar, atvirkščiai, labai vangus, vemti, jo momenėlis paprastai įtemptas arba pulsuoja. Išskirtinis požymis – odos (hemoraginis) bėrimas. Žaibinės meningokokemijos diagnozę būtina nustatyti nepraėjus 12 val. nuo ligos pradžios, nes meningokokemijai būdingas hemoraginis bėrimas jau pirmą ligos dieną.

Bakterinis meningitas – skubios medicininės pagalbos reikalaujanti būklė. Ligoniai turi būti gydomi stacionare. Jei liga nustatoma anksti ir gydoma, įmanomas visiškas pasveikimas. Tačiau galimi liekamieji ligos reiškiniai: nuovargis, atminties sutrikimai, elgesio ir mokymosi sutrikimai, epilepsija, intelekto defektai, centrinės ir periferinės nervų sistemos pažeidimai (parezai, paralyžiai). Negydant ar gydant uždelstą atvejį, pacientas gali mirti.

Kaip apsisaugoti nuo meningokokinės infekcijos?
Patikimų meningokokinės infekcijos profilaktikos priemonių iki šiol nėra. Kaip ir kitų infekcijų atveju, svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis.

Skiepijimai gali apsaugoti tik nuo A ir C meningokokų tipų, o šiuo metu Lietuvoje dažniau nustatomas B tipas. Iki šiol nėra sukurta vakcina prieš meningokoką B.

Bakterinį meningitą dažniausiai sukeliantys meningokokai  labai neatsparūs išorinėje aplinkoje: +10º C temperatūroje jie žūsta per 2 val.; +50º C – per 5 min., ultravioletiniai spinduliai sukėlėją sunaikina nedelsiant.

VIRUSINIS MENINGITAS

Virusinis meningitas, kaip ir meningokokinė infekcija,  yra perduodamas oro lašeliniu keliu. Tačiau virusinis meningitas dar gali būti perduodamas fekaliniu - oraliniu būdu: per nešvarias rankas, infekuotus aplinkos daiktus ar maisto produktus.

Virusinio (serozinio) meningito simptomai ne tokie ryškūs kaip bakterinio, pasižymi nesunkia eiga ir palankia ligos baigtimi. Gali vyrauti galvos skausmas ir bendro negalavimo požymiai, nedidelis karščiavimas. Virusinis meningitas ne visais atvejais toks grėsmingas, tačiau taip pat būtinas skubus stacionarinis gydymas, nes galima rimta virusinio meningito komplikacija – encefalitas (galvos smegenų uždegimas).
Virusinio meningito prognozė geresnė – jis dažnai praeina be liekamųjų reiškinių, praktiškai visada visiškai pasveikstama. Persirgus įgyjamas patvarus specifinis imunitetas.

Virusinių meningitų paplitimas, lyginat su bakterinio, yra daug didesnis. Virusinio meningito nereiktų painioti su meningokokine infekcija, kurios registruojama tik pavieniai atvejai. 

Kaip apsisaugoti nuo virusinio meningito?
Kaip ir kitų infekcijų atveju, svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis.
Rekomenduojama vakcinacija nuo ligų, nuo kurių yra skiepai: erkinio encefalito, parotito, poliomielito.

Dažniausi virusinių meningitų sukėlėjai neatsparūs išorinėje aplinkoje, greitai žūva nuo šalčio, aukštos temperatūros, jautrūs dezinfekcinėms medžiagoms, turinčioms chloro, buitinėms sintetinėms plovimo priemonėms.

Artimą sąlytį su meningokokine infekcija sirgusiu ligoniu turėjusiems asmenims rekomenduojama profilaktika.

Aplinkos nukenksminimas. Patalpų dezinfekcija nerekomenduojama (meningokokai ir enterovirusai aplinkoje greitai žūsta). Tačiau būtina užtikrinti tinkamą patalpų valymą drėgnuoju būdu ir vėdinimą, ypač jei jose gyvena ar dirba daug žmonių.

Rankų higiena. Reguliariai plauti rankas su muilu prieš valgį, pasinaudojus tualetu, prieš maisto gaminimą ir t.t.

Bendros profilaktikos priemonės. Užsidengti burną kosint ar čiaudint. 
 

Violeta Valiukienė, Biržų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė

 
Parengta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro
Imunoprofilaktikos skyriaus informaciją